sport media marketing s.r.o. just fight hayashi Praha CM CM ČSZK Za podpory Nadace ČEZ MŠMT ČR

KARATE KYOKUSHIN

Úvod - Historie:
ShinKyokushinKai Karate je mladým odvětvím sportovního karate. Vzniklo v polovině 20. století
( 1954 - založeno první DOJO ) zásluhou zakladatele Sosaie Masutatsu Oyamy ( 1923-1994 ), který se narodil v Koreji, ale v 15 letech se odstěhoval do Japonska, kde se začíná učit karate.
V Čechách je první oddíl ShinKyokushinKai karate založený počátkem roku 2001, malou skupinou kolem Mgr.Jiřího Žofčina( F.Sláma, D.Bilka,Ing.R.Csekés a později se přidávali a pomáhali další...) a tak dne 8.11.2002 v Šabine okr. Sokolov, zásluhou prezidenta asociace Mgr. Jiřího Žofčina, 2. Dan, vznikl první oficiální klub který byl po usilovné práci přijat do struktur bojových sportů v ČR a v roce 2003 na doporučení EKO (Evropská org.karate) do WKO (Světová org.Karate).J.Žofčin byl jmenován organizací WKO jako Country reprezentant v roce 2005 a v únoru 2009 prezidiem WKO, byl jmenován WKO Branch Chiefem pro Českou republiku. (jde o nejvyšší autoritu v kyokushin karate v daném regionu, která je odpovědna WKO za styl, rozvoj a vedení dané organizace v určené zemi-regionu..) V současnosti má asociace 16 oddílů po celé ČR. Kompletní informace najdete na www.kyokushin-karate.cz.
Slovo KyokushinKai se skládá ze třech slov:
* Kyoku ( vyslovuje se: kjoku ) - význam je konečný, poslední.
* Shin ( vyslovuje se: šin ) - význam je pravda.
* Kai ( vyslovuje se: kaj ) - význam je setkání nebo organizace.
Nejčastěji se slovní spojení „Kyokushin-Kai překládá jako "Setkání s Poslední Pravdou".

Cíle ShinKyokushinKai karate:
Toto karate se nazývá i jako nejtvrdší karate protože se zápasí ( kumite ) s plným kontaktem. ShinKyokushinKai karate se nebrání novým znalostem, technikám, které se ukážou být v boji účinné. Používá již vyzkoušené metodiky z podobných bojových sportů, jako je box, kick box, thajský box ale i z bezkontaktního sportovního karate. Kyokushin karate se snaží o skutečné vítězství a zároveň i výsledek ve sportovním zápase se stává spravedlivějším, nezávislým na subjektivním rozhodnutím rozhodčích. Žák tím, že zápasí plným kontaktem je i reálněji připraven na případný konflikt v životě, říkáme tomu pouliční boj... Cílem je postupnou fyzickou, technickou a duševní přípravou se naučit účinně útočit, bránit a vydržet tvrdé zásahy soupeře. Na druhé straně toto karate tvrdě vyžaduje úctu, respekt, disciplínu a naprostou kázeň od všech svých členů.

Obsah tréninků a oblečení:
I zde se nosí Do-gi, bíle karatistické oblečení se znakem ShinKyokushinKai karate. Cvičí se bosí, při cvičném zápase ( RANDORI ) se používají chrániče rukou, holeně a nártu a u dětí ( do 14 let ) se přidává helma a někdy také chránič hrudi.(.. otázka pravidel a technické úrovně soutěže..).

Průběh tréninku:
1. Rozcvičení a uvolnění.
2. Nácvik základních technik na místě a za pohybu ( KIHON ) a jejich kombinace ( kryty, údery, kopy, podmety, úhyby ).
3. Systém cvičení forem, zde se již cvičí předepsané kombinace pohybů ( KATA ).
4. Systém cvičných zápasů, od řízených forem až po volný zápas ( RANDORI ).
5. Nedílnou součástí je cvičení na boxerských pytlech,makiwarách, různých odrážečích, posilování a otužování úderových ploch. Připravenost závodníků a cvičících obecně se pak zkouší formou TAMESHIWARI ( zkouška ), přerážením různých předmětů.

Jako v každém stylu karate i zde probíhají zkoušky technické vyspělosti. Začíná se žákovskými stupněmi od 10.kyu až do mistrovských, kde je nejvyšším 10.Dan.
Doporučujeme cvičit od 6-ti let až do věku jak, kdo uzná za vhodné ( do jakéhokoliv věku ). Samozřejmě se souhlasem lékaře protože tréninky bývají fyzicky velmi náročné.

Sportovní disciplíny:
Po sportovní stránce se soutěží ve dvou disciplínách a to KATA a KUMITE. V obou disciplínách soutěží ženy a muži zvlášť. Soutěž v KUMITE je rozdělen podle věkových a váhových kategorii. Ve sportovním zápase obecně platí, že rukou se smí útočit na celé tělo mimo hlavu a krk. Nohama lze napadnout kteroukoliv část těla ( mimo genitálie, páteř, klouby ). Nejmenší děti začínají zápasit v chráničích, které zakrývají skoro celé tělo. Postupně s vyššími věkovými kategoriemi se chrániče ubírají až do seniorských kategorii, kde mimo suspenzor a chránič zubů není povolený žádný chránič. Podrobné pravidla naleznete na www.kyokushin-karate.cz.

S úctou
Mgr. Jiří Žofčin, 2. DAN
WKO B. Ch. - Prezident AKO ČR

Veškeré dotazy zodpoví Ing. Robert Csekés, 1. DAN
Kontakt : 602 420 526 e-mail: csekes@quick.cz

zpět
Klub vyvolených Videa Celebrity schválené pořady Naši úspěšní výsledky
VÝSLEDKY NP JKA 15.2.2020
21.02.2020  V příloze naleznete výsledky ... číst >>
48. NORTHBOHEMIA 2016
18.10.2016  Výsledky turnaje v karate ... best replica watches https://www.paybestwatch... číst >>
NP ČSKE - 2.kolo
09.06.2014  V odkazu naleznete výsledky turnaje ...  číst >>
ME JKA 2014 (MLÁDEŽ, MASTERS)
26.05.2014  V příloze naleznete výsledky Evropského šampionátu, který se konal... číst >>
MČR SENIORŮ ČSKE
01.04.2014  Výsledky mistrovství republiky seniorů a masters v karate Českého... číst >>
LEON OPEN 2014
01.04.2014  Výsledky turnaje v kickboxu ... číst >>
NP JKA - 14.3.2014
19.03.2014  Výsledky 1. kola národního poháru Českého svazu karate JKA ... číst >>
3. Národní pohár- Praha
21.02.2014  8.2.2014 se v Praze konalo 3. kolo Národního poháru v tradičním karate... číst >>
Výsledky - MČR kadetů a školní mládeže 2014
21.02.2014  Výsledky - MČR kadetů a školní mládeže 2014 číst >>
EKOBENA LIGA 2014 (1. kolo)
01.02.2014  Výsledky naleznete v záložce "web". číst >>

všechny výsledky >>