sport media marketing s.r.o. just fight hayashi Praha CM CM ČSZK Za podpory Nadace ČEZ MŠMT ČR

KARATE FUDOKAN

Po třiceti letech tréninku karate mohu říci, že Fudokan se zrodil v tom okamžiku, kdy jsem poprvé navštívil dojo. Toto je ale mé osobní stanovisko, o kterém je nutné se blíže zmínit. Dojo mého učitele, Taji Kaseho, se jmenovalo Fudo Club. Na toto dojo jsem vzpomínal i při svém pobytu v Paříži v sedmdesátých letech, jeden díl Fudokanu jistě pochází právě z této doby.

Fudokan je však více než jen jedna vzpomínka. Tři ideogramy slova Fudokan znamenají stabilitu, tvrdost, důkladnost, dům a domov. Fudokan je dům stabilních základů. Tradiční symboly znaku Fudokan – orel, slunce, tygr a mořská vlna – jsou obecně známé lidem, kteří se zabývají historií karate. Emblém Fudokanu je podobný erbu, je spoután s tradicí, ze které se odvozuje sportovní karate. Fudokan je spojen s tradicí a sebeobranou.

Fudokan jsem založil v roce 1980 spolu s několika lidmi stejného smýšlení kvůli udržení hodnot původního karate. V období 1980-1989 udělal Fudokan velký pokrok směrem k samostatnosti a uznání světovou organizací tradičního karate ITKF. Japonští instruktoři sice pohlížejí na Fudokan různě, v konečném efektu však byli učitelé karate nuceni akceptovat Fudokan jako svébytnou organizaci.

Fudokan karate je tedy návratem k započaté cestě, přesněji řečeno k již dávno započaté cestě, které jde přes Taji Kaseho až Yoshitakovi Funakoshimu.

(Ilija Jorga: Traditional Karate-Do Fudokan, Berlín 1994)

Naše federace byla založena v roce 1995 pod názvem Česká federace tradičního karate Fudokan (ČFTKF). Historie ČFTKF se ale začala vytvářet již dříve, v roce 1993, kdy byla založena první organizace tradičního karate v České republice s názvem Česká federace tradičního karate (ČFTK). Členskou základnu ČFTK tvořili právě zakladatelé pozdějšího ČFTKF - Rachmy Soebajo, Stanislav Stodola, František Nováček a Václav Kantor.

Již v roce 1994 získala ČFTK uznání mezinárodní organizace tradičního karate ITKF. V tomto roce se naši reprezentanti pod vedením Rachmy Soebajo poprvé zúčastnili Mistrovství Evropy seniorů ETKF v Passau a Mistrovství světa ITKF v Trevisu.

Rychlý vývoj ČFTK a ČFTKF provázela řada významných mezinárodních soutěží pořádaných v České republice. V dubnu 1994 se konalo v Praze 2. Mistrovství Evropy tradičního karate Fudokan v kategorii seniorů. Tato první velká mezinárodní akce tradičního karate v České republice, kterou přenášely dvě televizní stanice, vyvolala velký ohlas u naší veřejnosti a pozvedla zájem o tradiční karate. Členská základna ČFTK se několikanásobně zvětšila. Ještě v závěru téhož roku se konal 1. Prague Open Cup tradičního karate.

V roce 1995 jsme byli opět pověřeni uspořádáním 3. Mistrovství Evropy tradičního karate Fudokan v kategorii seniorů. Tentokrát bylo mistrovství vysíláno přímým dvouhodinovým přenosem. V roce 1997 se v Praze konalo 1. Klubové mistrovství Evropy tradičního karate Fudokan v kategorii seniorů. Pořadatelstvím tohoto historicky prvního mistrovství klubů naše organizace přispěla k rozšíření systému soutěží tradičního karate Fudokan.

ČFTKF věnuje velkou pozornost výchově a rozvoji i nejmladších cvičenců. V roce 2000 uspořádala 1. Mistrovství Evropy tradičního karate Fudokan v kategorii dětí, kde byly otevřeny čtyři věkové kategorie. Děti soutěžily v disciplinách kata jednotlivci a tým, jyiu ippon kumite a enbu. Zatímco na tomto prvním mistrovství děti z České republiky nezískaly výraznějších úspěchů, v následujícím roce již vybojovaly řadu medailových umístění, dokonce i několik zlatých medailí. Potvrdila se tak důležitost pravidelných setkávání na vrcholných soutěžích se silnou mezinárodní účastí.

Prezidentem ČFTKF je Ing. Rachmy Soebajo

zpět
VIP club Videa Celebrity schválené pořady Naši úspěšní výsledky
VÝSLEDKY NP JKA 15.2.2020
21.02.2020  V příloze naleznete výsledky ... číst >>
48. NORTHBOHEMIA 2016
18.10.2016  Výsledky turnaje v karate ... best replica watches https://www.paybestwatch... číst >>
NP ČSKE - 2.kolo
09.06.2014  V odkazu naleznete výsledky turnaje ...  číst >>
ME JKA 2014 (MLÁDEŽ, MASTERS)
26.05.2014  V příloze naleznete výsledky Evropského šampionátu, který se konal... číst >>
MČR SENIORŮ ČSKE
01.04.2014  Výsledky mistrovství republiky seniorů a masters v karate Českého... číst >>
LEON OPEN 2014
01.04.2014  Výsledky turnaje v kickboxu ... číst >>
NP JKA - 14.3.2014
19.03.2014  Výsledky 1. kola národního poháru Českého svazu karate JKA ... číst >>
3. Národní pohár- Praha
21.02.2014  8.2.2014 se v Praze konalo 3. kolo Národního poháru v tradičním karate... číst >>
Výsledky - MČR kadetů a školní mládeže 2014
21.02.2014  Výsledky - MČR kadetů a školní mládeže 2014 číst >>
EKOBENA LIGA 2014 (1. kolo)
01.02.2014  Výsledky naleznete v záložce "web". číst >>

všechny výsledky >>