KARATE FUDOKAN
Po třiceti letech tréninku karate mohu říci, že Fudokan se zrodil v tom okamžiku, kdy jsem poprvé navštívil dojo. Toto je ale mé osobní stanovisko, o kterém je nutné se blíže zmínit. Dojo mého učitele, Taji Kaseho, se jmenovalo Fudo Club. Na toto dojo jsem vzpomínal i při svém pobytu v Paříži v sedmdesátých letech, jeden díl Fudokanu jistě pochází právě z této doby.
Fudokan je však více než jen jedna vzpomínka. Tři ideogramy slova Fudokan znamenají stabilitu, tvrdost, důkladnost, dům a domov. Fudokan je dům stabilních základů. Tradiční symboly znaku Fudokan – orel, slunce, tygr a mořská vlna – jsou obecně známé lidem, kteří se zabývají historií karate. Emblém Fudokanu je podobný erbu, je spoután s tradicí, ze které se odvozuje sportovní karate. Fudokan je spojen s tradicí a sebeobranou.
Fudokan jsem založil v roce 1980 spolu s několika lidmi stejného smýšlení kvůli udržení hodnot původního karate. V období 1980-1989 udělal Fudokan velký pokrok směrem k samostatnosti a uznání světovou organizací tradičního karate ITKF. Japonští instruktoři sice pohlížejí na Fudokan různě, v konečném efektu však byli učitelé karate nuceni akceptovat Fudokan jako svébytnou organizaci.
Fudokan karate je tedy návratem k započaté cestě, přesněji řečeno k již dávno započaté cestě, které jde přes Taji Kaseho až Yoshitakovi Funakoshimu.
(Ilija Jorga: Traditional Karate-Do Fudokan, Berlín 1994)
Naše federace byla založena v roce 1995 pod názvem Česká federace tradičního karate Fudokan (ČFTKF). Historie ČFTKF se ale začala vytvářet již dříve, v roce 1993, kdy byla založena první organizace tradičního karate v České republice s názvem Česká federace tradičního karate (ČFTK). Členskou základnu ČFTK tvořili právě zakladatelé pozdějšího ČFTKF - Rachmy Soebajo, Stanislav Stodola, František Nováček a Václav Kantor.
Již v roce 1994 získala ČFTK uznání mezinárodní organizace tradičního karate ITKF. V tomto roce se naši reprezentanti pod vedením Rachmy Soebajo poprvé zúčastnili Mistrovství Evropy seniorů ETKF v Passau a Mistrovství světa ITKF v Trevisu.
Rychlý vývoj ČFTK a ČFTKF provázela řada významných mezinárodních soutěží pořádaných v České republice. V dubnu 1994 se konalo v Praze 2. Mistrovství Evropy tradičního karate Fudokan v kategorii seniorů. Tato první velká mezinárodní akce tradičního karate v České republice, kterou přenášely dvě televizní stanice, vyvolala velký ohlas u naší veřejnosti a pozvedla zájem o tradiční karate. Členská základna ČFTK se několikanásobně zvětšila. Ještě v závěru téhož roku se konal 1. Prague Open Cup tradičního karate.
V roce 1995 jsme byli opět pověřeni uspořádáním 3. Mistrovství Evropy tradičního karate Fudokan v kategorii seniorů. Tentokrát bylo mistrovství vysíláno přímým dvouhodinovým přenosem. V roce 1997 se v Praze konalo 1. Klubové mistrovství Evropy tradičního karate Fudokan v kategorii seniorů. Pořadatelstvím tohoto historicky prvního mistrovství klubů naše organizace přispěla k rozšíření systému soutěží tradičního karate Fudokan.
ČFTKF věnuje velkou pozornost výchově a rozvoji i nejmladších cvičenců. V roce 2000 uspořádala 1. Mistrovství Evropy tradičního karate Fudokan v kategorii dětí, kde byly otevřeny čtyři věkové kategorie. Děti soutěžily v disciplinách kata jednotlivci a tým, jyiu ippon kumite a enbu. Zatímco na tomto prvním mistrovství děti z České republiky nezískaly výraznějších úspěchů, v následujícím roce již vybojovaly řadu medailových umístění, dokonce i několik zlatých medailí. Potvrdila se tak důležitost pravidelných setkávání na vrcholných soutěžích se silnou mezinárodní účastí.
Prezidentem ČFTKF je Ing. Rachmy Soebajo









26.05.2014 V příloze naleznete výsledky Evropského šampionátu, který se konal... číst >>


01.04.2014 Výsledky mistrovství republiky seniorů a masters v karate Českého... číst >>



19.03.2014 Výsledky 1. kola národního poháru Českého svazu karate JKA ... číst >>


21.02.2014 8.2.2014 se v Praze konalo 3. kolo Národního poháru v tradičním karate... číst >>


21.02.2014 Výsledky - MČR kadetů a školní mládeže 2014 číst >>

