sport media marketing s.r.o. just fight hayashi Praha CM CM ČSZK Za podpory Nadace ČEZ MŠMT ČR

NOVÁ PETRA


PETRA NOVÁ - CENA PAIR PLAY 2006
Veleúspěšná reprezentantka České republiky v karate, členka Českého svazu karate.

Zde je její profil :
Příjmení jméno: Nová Petra
Datum narození: 22.2. 1978
Místo narození: Plzeň
Žije v: Praze
Stav: svobodná
Výška: 168 cm
Váha: 56 kg
Barva očí: modrá
Znamení: Ryby
Počet závodů:
Počet titulů M-ČR:
Výsledky: mistryně Evropy 2002, ME 2004 – 3. místo, ME 2005 2. místo, ME 2006 2. místo, AMS 4
bronzové medaile, vítězka golden league German OPEN
Vzdělání: Bc.
Profese: kondiční trenérka
Současně působí jako: asistentka reprezentačního trenéra ČSKe pro kata, trenérka v klubu Karate vision
Disciplína: karate WKF – kata
21 x mistryně ČR (žákyně, dorostenky, juniorky, seniorky včetně soutěže kata
týmy)
1 x zlato Mistrovství Světa juniorů
4 x bronz Akademické Mistrovství Světa
1 x stříbro Mistrovství Evropy juniorů
1 x zlato Mistrovství Evropy
3 x stříbro Mistrovství Evropy
1 x bronz Mistrovství Evropy


1) Jak ses ke karate dostala ?
Začala jsem v sedmi letech v plzeňském klubu Budo sport centrum Plzeň pod vedením trenérů Blanky a Jana Pytlíkových. Souběžně jsem dělala tenis a lyžování, ale karate nakonec převážilo. Získalo si mě a tak to již zůstalo.

2) Jak ses propracovala až na takovouhle úroveň, na jaké jsi nyní ?
Čerpám určitě z plzeňských začátků, kde jsem trénovala až do svých přibližně 22 let. Věřím také, že se ve mně spojily schopnosti a předpoklady pro sport a ne příliš časná specializace spolu s perfektním vedením. Do svých čtrnácti let jsem trénovala i závodila v kata i v kumite, studovala na Sportovním gymnáziu v Plzni. Myslím, že všestrannost vás vybaví širokým spektrem dovedností do budoucna a napomůže, že samotná sportovní kariéra může být dlouhá. Nepřejíte se již jako malí. A pak asi v patnácti letech začala spolupráce s italským trenérem Miriem Mannini. Přišla první medaile na MEJ v roce 1996 – stříbrná. To pro mne bylo určující. Uspět pak ale časem i v seniorské kategorii se mi podařilo navázáním spolupráce se slovenským trenérem MUDr. Martinem Čulenem, pod jehož vedením se připravuji dodnes.

3) Na jakých turnajích a mistrovstvích jsi vlastně startovala?
Už jako dorostenka jsem objížděla s trenéry spoustu mezinárodních turnajů v Itálii, Švédsku, Holandsku, Německu, ale i Slovensku. To bylo důležité období, kdy se takříkajíc vyzávodíte a pracuje se na vašem „jménu“. To je pro karate a disciplínu kata, která je subjektivně hodnocena dost důležité. Od té doby, co soutěžím již za seniorky, patří k mé přípravě turnaje ze série golden-league.
Vybírám ale jen některé, příprava je finančně náročná. Celá příprava směřuje vždy k účasti na ME, které máme každý rok Vrcholem je pak MS, konané jednou za dva roky. Bohužel nejsme olympijský sport, což je obrovská škoda.

4) Je něco, co by si z paměti nejraději vymazala ?
Ne nic, odporuje to mé životní filosofii, že přitahujeme věci, které se dějí a ty nás tvoří dále. Nic bych nevymazala ani nezměnila. Ale je pár momentů v mé sportovní kariéře, které řadím mezi ty smutnější či překvapivé. A to byla například prohra na MS v Mexiku v roce 2004. Měla jsem bravurní formu a prohrála ani nevím jak. To se v kata stává, někdy prostě výrok rozhodčích nepochopíte.

5) Vryl se ti nějaký zápas do paměti ?
Vítězství na ME 2002 v Talinnu. Respektive boj v semifinále, kdy jsem porazila francouzku Buil a tím jsem se probila do finále. Cítila jsem triumf a jakousi osudovost, že mám výhru na dosah. To odpoledne jsem pak zvítězila.

6) Měla jsi nebo stále máš nějaký vzor či idol ?
Oštěpaře Honzu Železného a lyžařku Katku Neumannovou. Jejich vytrvalost, houževnatost a zápal spolu s tím, co dokázali je obdivuhodná.


7) Vzpomněla by sis na nějakou soupeřku, před kterou máš nebo jsi měla respekt ?
Bývala to kdysi slovenská vynikající reprezentantka, dvojnásobná mistryně Evropy Marcela Remiášová. Dnes nemám respekt k nikomu ze závodníků. Mám úctu, ale respekt ne, ten brzdí.

8) Jak často trénuješ a jak to bylo, když si začínala ?
Když jsem začínala, trénovala jsem 3x v týdnu. Jak začaly mezinárodní úspěchy, kolem těch čtrnácti let, trénovala jsem čtyřikrát týdně a přidaly se i víkendové a dvoufázové tréninky, soustředění. Dnes trénuji v přechodném období 4-6 x týdně, v hlavním období 4x týdně posilovna a 4-6x týdně karate, znamená to tedy dvoufázové tréninky. 2 měsíce před vrcholnou soutěží trénuji převážně dvoufázově a víkendy trávím přípravou na Slovensku. To je období, kdy nepočítám čas na to, jak dlouho jsem v tělocvičně, ale snažím se najít chvilku volného času vůbec

9) Použila jsi někdy své znalosti v životě ?
Jestli myslíš k obraně někde na ulici, tak to ne a doufám, že karate potřebovat nebudu nikdy. Znalosti mi ohromně pomáhají, když se věnuji ostatním jako trenérka. Využívám hodně vlastní zkušenosti a navíc vše konzultuji s předními světovými odborníky na kata.

10) Co si myslíš o dnešní konkurenci a soupeřkách ?
Konkurence v disciplíně kata ženy, zdá se, na mezinárodní scéně spíše lehce slábne. To je také důvod, proč stále závodím. Cítím, že mám na to se prosadit. V mužské kategorii je v současnosti na mezinárodním poli silnější konkurence, proto mám radost, že se na MEJ Jakub Tesárek a Vláďa Míček prosadili svými bronzovými medailemi. Je to pro české karate příslib do budoucna.

11) Jaké jsou tvé plány do budoucna ?
Konečně dokončit studium, skloubit jej s náročnou přípravou není lehké a já splácím resty za dobu, kdy jsem preferovala karate. A pak bych se moc ráda kvalitně připravila na květnové ME do Bratislavy. V Bratislavě jsem startovala na svém prvním mistrovství Evropy a ráda bych se tam vrátila. Mluví se o pomyslném ukončení kariéry. Uvidíme.

12 Jak se ti v Čechách líbí a máš stále co dělat ?
Hodně cestuji, ale návrat do Cech mě vždy pohladí po duši. Mám tady domov, přátele, je tu tolik krásných míst. Jestli mám co dělat?! (smích) Ano to mám, trénuji, trénuji v klubu své svěřence, s Magic Wings nacvičujeme na vystoupení (taneční vystoupení s prvky karate), také nacvičuji svá vlastní vystoupení – kata na hudbu, pracuji na diplomové práci, vytvářím kondiční a výživové programy a nyní, po příletu z Turecka z MEJ odpovídám na otázky pro Fighterś magazín. Stále je co dělat..

13) Jaké to je být Miss Fair Play?
Příjemné. Překvapilo mě to..

14) Jak se díváš na ankety všeobecně a jsou pro tebe i tyto úspěchy důležité ?
Ankety sledují spíše mí přátelé a rodina. Berou to jako zábavu, je zajímavé sledovat průběh. Důležité pro mne nejsou.

15) Jak se ti líbila Noc mistrů 2006 ?
Noc mistrů byl pro mne krásným večerem. Byla to sváteční a současně zábavná akce, oslava a přehlídka těch nejlepších ze scény bojových umění u nás.

16) Chtěla jsi s karate někdy takříkajíc seknout ?
Ano mnohokrát..hlavně v období zranění či nemoci, či v době, kdy jsem cítila, že je toho na mne moc. Ale vždy mě to posílilo a nakonec namotivovalo.

17) Hodně karate bolí ?
Určitě víc kumiťáky  Mě bolí akorát tělo z tréninků a to je normální a ke sportu to patří. Občas mě zabolí duše z intrik a politiky, která se bohužel ke karate pojí, ale co nemohu ovlivnit, tím se dlouho netrápím.

18) A co psychika ?
S přicházejícími úspěchy v seniorské kategorii jsem se musela vyrovnat s rolí stálice a znovupotvrzovat úspěchy. Není to lehké, ale mám na to již recept. Vnímat a snažit se hledat vždy to lepší na věcech. Myslím, že psychika je na výkonu rozhodující. Je to motor, bez kterého nikam nedojedete.

19) Který souboj byl nejtěžší a který naopak nejlehčí ?
Nejtěžší bylo mistrovství Evropy v roce 2005 v Moskvě. Měla jsem v pavouku za sebou samé hvězdy. Španělku, Francouzku Szkudlarek-vicemistryni světa, mou sokyni z ME, Chorvatku Senjung – vicemistryně MEJ a zmiňovanou Marcelu Remiášovou. Podlehla jsem pouze Francouzce těsně 1:2 a pak už jsem nikomu nedala šanci a následného 3. místa si obrovsky cením.
Nejhladší a lehká soutěž bylo pro mne ME 2002 v Talinnu. Přijela jsem a než jsem se rozkoukala, hrála hymna  Ta nejkrásnější, naše česká.

20) Kolik věnuješ karate času ?
Kdybych rozdělila den na desetiny, tak 7 desetin věnuji karate v různých jeho podobách. Ať už trénuji sama, trénuji někoho, věnuji čas reprezentaci či vytvářím tréninkové plány.

21) Co další koníčky a zábava, případně rodina?
Další čas zabere nacvičování na vystoupení a škola. Když jako zázrakem vykouzlím chvilku, uteču někam do koutku s knížkou. Tyhle chvíle miluji. Rodina? Budu se muset vážně zamyslet a nasadit nějakou jinou strategii..jsem hodně rozlétaná a jestli se podaří mě usadit, bude to největší vítězství. Ba ne, věřím, že každý a vše má svůj čas..

22) Co bys přála karate a našim bojovým sportům v roce 2007 vůbec ?
Ať je neopouští nadšení a radost, ať neztrácí vytrvalost a ať stále ukazují, co my Češi dokážeme.

23) A jaký chceš prožít roky 2007 a další Ty ?
Klidnější a zdravější. A bude to tak
[ plakát ]  [ zpět ] 

Soubory k článku

VIP club Videa Celebrity schválené pořady Naši úspěšní výsledky
VÝSLEDKY NP JKA 15.2.2020
21.02.2020  V příloze naleznete výsledky ... číst >>
48. NORTHBOHEMIA 2016
18.10.2016  Výsledky turnaje v karate ... číst >>
NP ČSKE - 2.kolo
09.06.2014  V odkazu naleznete výsledky turnaje ...  číst >>
ME JKA 2014 (MLÁDEŽ, MASTERS)
26.05.2014  V příloze naleznete výsledky Evropského šampionátu, který se konal... číst >>
MČR SENIORŮ ČSKE
01.04.2014  Výsledky mistrovství republiky seniorů a masters v karate Českého... číst >>
LEON OPEN 2014
01.04.2014  Výsledky turnaje v kickboxu ... číst >>
NP JKA - 14.3.2014
19.03.2014  Výsledky 1. kola národního poháru Českého svazu karate JKA ... číst >>
3. Národní pohár- Praha
21.02.2014  8.2.2014 se v Praze konalo 3. kolo Národního poháru v tradičním karate... číst >>
Výsledky - MČR kadetů a školní mládeže 2014
21.02.2014  Výsledky - MČR kadetů a školní mládeže 2014 číst >>
EKOBENA LIGA 2014 (1. kolo)
01.02.2014  Výsledky naleznete v záložce "web". číst >>

všechny výsledky >>